Sony wznawia produkcję japońskich wydań winyli

Sony TOKYO po ponad trzydziestoletniej przerwie wznawia tłoczenie płyt winylowych. Produkcja ma ruszyć od marca 2018 roku. Winyle produkowane będą w japońskiej prefekturze Shizuoka prowadzonej przez spółkę należącą do Sony Music Entertainment (Japonia). Firma Sony zrezygnowała z produkcji płyt winylowych w 1989 roku, czyli zaraz po wejściu na rynek płyt kompaktowych, które firma współtworzyła z koncernem Philips i zaczęła sprzedawać w 1982 roku.

Aktualnie Japonia ma tylko jedną aktywną tłocznię – Toyokasei – ale dostawy często są opóźniane, a wiele nowych wydań jest oferowanych w ograniczonych ilościach. To się wkrótce zmieni. 

Firma Sony Music od lutego gromadziła materiał muzyczny, który przeniesiony zostanie na płyty winylowe – są to zarówno dawne japońskie nagrania, do których firma wciąż ma prawa, jak i nowe. Mając na uwadze delikatną technikę przenoszenia dźwięku na płytę winylową, która zależy między innymi od głębokości i kąta rowków, firma Sony chce zatrudnić do tłoczenia płyt „starych” doświadczonych inżynierów. Zlecenia będą przyjmowane również z zewnętrznych wytwórni płytowych.

Mimo że według danych popularnego japońskiego sklepu Lawson HMV Entertainment – specjalizującego się w sprzedaży płyt CD i winyli z drugiej ręki, sprzedaż winylowych płyt używanych stanowi 70%, to firma Lawson widzi również popyt na nowe wydawnictwa współczesnych artystów.

Sprzedaż płyt winylowych w Japonii wzrosła od 2010 roku do poziomu 799 000 sztuk w 2016 roku. Sony i Panasonic wprowadziły w zeszłym roku nowe gramofony, podczas gdy Lawson HMV od 2014 roku otworzył trzy sklepy w Tokio, specjalizujące się w sprzedaży płyt gramofonowych (gównie używanych jw.). W zeszłym roku w Stanach Zjednoczonych sprzedano w USA 17,2 miliona sztuk płyt winylowych, u konsumentów w wieku 35 lat i młodszych, co stanowi 70% rynku z tego segmentu.

 

Magda

Drugi redaktor naczelny ;-)

magda@projektwinyl.pl

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Nasza galeria

e-Magazyn - Płyty winylowe | Muzyka | Kultura


Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com