Przegląd wytwórni płytowych bazujących na źródłach analogowych

Lowswing  Recording  Studio Lowswing Recording Studio

Sporo pisaliśmy niedawno o „cyfrowych płytach winylowych”. Kupowanie współczesnych wydań to wciąż loteria, szczególnie jeśli  kupujmy je w Empiku czy Media Markt ;) Ale są większe i mniejsze, a także zupełnie niezależne, wręcz podziemne wytwórnie, które wydają reedycje bazując na oryginalnych taśmach analogowych bądź nagrywając nowy materiał bezpośrednio na taśmę. Oto kilka wybranych wytwórni, na które warto zwrócić uwagę, jeśli chcesz – drogi słuchaczu – posłuchać prawdziwego dźwięku analogowego i kochasz płyty winylowe w pełnym tego słowa znaczeniu.

 Mobile Fidelity www.mofi.com  www.mofielectronics.pl

Wytwórnia Mobile Fidelity  powstała w 1977 r. Specjalizuje się w wydawaniu i tłoczeniu płyt winylowych wyłącznie z oryginalnych materiałów – taśm – źródłowych, przy wykorzystaniu własnych opatentowanych technologii.  Wytwórnia jest liderem w wysokiej jakości  wydań analogowych i cyfrowych. Współpracuje z uznanymi inżynierami dźwięku na całym świecie.  MF  jest również producentem cenionych akcesoriów winylowych.

Przez ponad dwadzieścia lat Mobile Fidelity Sound Lab nieustannie poszukiwało doskonałego dźwięku, nie dążąc jednak do jego „czystości”  lecz do zachowania przede wszystkim naturalności i ciepła. Wykorzystując na przestrzeni lat rozwój technologii,  podczas tych poszukiwań inżynierowie i stowarzyszenie MFSL stworzyli system GAIN ™  –  opatentowaną technologię bazującą na oryginalnych materiałach, którą przenieśli na nośnik CD i płyty winylowe. Dzięki temu systemowi dźwięk jest  wysokiej jakości, ale też naturalny i „ciepły”.

Ich kolejnym „dzieckiem” jest System GAIN 2 ™ Ultra Analog ™ oraz GAIN 2™ Mastering Technology for Ultradisc UHR™ Hybrid SACD and Ultradisc II™ 24kt Gold CDs 

GAIN 2 Ultra Analog ™ to zastrzeżony system cięcia zbudowany i zaprojektowany przez legendarnego inżyniera dźwięku Tima De Paraviciniego, przy współpracy z  jednym z założycieli  MFSL – Stanem Rickerem.  GAIN 2 ™ to jedno z największych osiągnięć  analogowych i cyfrowych na przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. Wprowadzenie GAIN 2 Ultra Analog ™ utrzymuje pozycję firmy Mobile Fidelity Sound Lab jako wiodącą w świecie audiofilów, gdzie pasja do muzyki o wyjątkowej jakości dźwięku jest najważniejsza.

W ofercie znajdują się różne gatunki muzyczne od rocka, soul, blues, country po jazz. Zarówno mniej znanej muzyki, jak i tej popularnej.

World Circuit Records 
www.worldcircuit.co.uk

WCR zyskało reputację, tworząc jedne z najlepszych albumów muzycznych ostatnich dwóch dekad w muzyce z Kuby i Afryki Zachodniej. Wytwórnia jest znana z albumu Buena Vista Social Club, który w 2003 roku znalazł się na 260 miejscu listy magazynu Rolling Stone (na 500 najważniejszych albumów wszech czasów). Album znalazł się również w książce „1001 albumów, które musisz usłyszeć zanim umrzesz". Album sprzedał się w ponad 12 milionach egzemplarzy i doprowadził do fenomenalnego wzrostu popularności muzyki kubańskiej. Seria Buena Vista kontynuuje solowe albumy GRAMMY, wydając Ibrahima Ferrera, Omara Portuondo, Rubén González, Guajiro Mirabal oraz innowacyjne albumy z Cachaíto López i Angá Díaz, którzy tworzą muzyczną kulturę kubańską.

(za polecenie wytwórni dziękujemy naszemu czytelnikowi Łukaszowi :))

Analogue Productions acousticsounds.com

Przedsiębiorca i kolekcjoner Chad Kassem, a także właściciel  Acoustic Sounds oraz  wielu licencji na oryginalne analogowe nagrania wytwórni płytowych – wiodących i niezależnych, wydaje pod szyldem Analogue Productions albumy bazujące na oryginalnych analogowych taśmach, od muzyki klasycznej po folk, pop, rock, blues i jazz. Pod znakiem Analogue Productions znajdują się chociażby serie Fantasy 45 Jazz Reissues, Blue Note Reissues oraz kolekcje premium z muzyką takich legend  jak The Doors, Stevie Ray Vaughan, Creedence Clearwater Revival, Nat "King" Cole i Norah Jones. Wydania mono sygnowane są znakiem Analogue Productions’ Prestige Mono Series, remastery z taśm anaglogowych Quality Record Pressings.

reedycja Sonny Rollins - Saxophone Colossus (Mono)

Lowswing  Recording  Studio

Renomowane berlińskie studio nagraniowe i młoda obiecująca wytwórnia pod skrzydłami Guy’a Sternberga – inżyniera dźwięku i producenta, który współpracował z  Depeche Mode czy Yoko Ono. Wszystkie wydania LowSwing  są nagrywane i miksowane na taśmę analogową, a następnie cięte bezpośrednio na winyl. W tym procesie nie są używane komputery i konwersja AD/DA.

Sercem labelu jest LowSwing Recording Studio w Berlinie www.lowswing.de, gdzie Guy Sternberg nagrywa artystów na żywo. W tym właśnie studio nagrana została znakomita płyta Mary Komasy oraz Lianne Hall – pierwsze własne wydawnictwo Lowswing  Recording  Studio. Oby więcej takich współczesnych wytwórni!

Atlantic Records

W 1947 roku Ahmet Ertegun, jego brat Nesuhi Ertegun, Jerry Wexler i Herb Abramson założyli niezależną firmę jazzową i R&B w Nowym Jorku, którą nazwali Atlantic Records, szybko zyskując  renomę jako wytwórnia płytowa  na całym świecie. Do dziś wydania z logo Atlantic Records kojarzone są z wysoką jakością i dbałością wydań. Na przestrzeni 60-letniej tradycji Atlantic Records stał się domem dla legendarnych artystów, takich jak Aretha Franklin, Led Zeppelin, Ray Charles, Otis Redding, Rolling Stones, Cher, Genesis, Cream i wielu innych. Współcześnie pod swoimi skrzydłami wytwórnia ma kolejne pokolenia artystów, takich jak Bruno Mars, Coldplay, Jason Mraz, Trey Songz, Hunter Hayes. Pod szyldem The Atlantic Years In Mono można zdobyć znakomite reedycje. 

 

Yarlung Records www.yarlungrecords.com

Yarlung Records przynosi słuchaczy do świata muzyki klasycznej przy użyciu minimalistycznych technik nagrywania, aby zachować wierność dźwięku. YR nie nagrywa muzyki w studio nagraniowym, tylko bezpośrednio na salach koncertowych znanych ze swojej znakomitej akustyki, w tym Walt Disney Concert Hall i Segerstrom Center for the Arts w Los Angeles. Yarlung przenosi muzykę zarówno na taśmę analogową, jak i cyfrowe nośniki o wysokiej rozdzielczości, NativeDSD i winyle. Materiały przygotowywane są przez znakomitego inżyniera dźwięku Steve Hoffmana. Yarlung Records jest autorem projektu http://tapeproject.com

Rogalów Analogowy – Wojcek Czern www.obuh.com

Polskie studio nagraniowe jednego człowieka z tradycjami. Człowieka legendy w audiofilskim światku.  W 1991 roku wydał  pierwszą płytę  winylową własnego zespołu "Za Siódmą Górą”. Dwa lata później pod szyldem osobliwej firmy fonograficznej  –  OBUH (Odgłosy Bocznic Utworzą Harmonię) powstawały kolejne alternatywne perełki. To właśnie w jego małym studio nagraniowym w Rogalowie powstał kultowy album  Lao Che  "Powstanie warszawskie”. Wojcek Czern jest również kolekcjonerem  urządzeń muzycznych z epoki,  z których w dużej mierze składa się jego studio i tak właśnie powstają albumy. Choć auktualnie powstaje ich niewiele, warto jednak wgłębić się w tę fascynującą postać ze skarbnicą wiedzy na temat analogowego dźwięku i prześledzić poprzednie wydania.

 

Lista jest subiektywna i będzie poszerzana mamy nadzieję! :) Nie zostały tu uwzględnionye indywidualne/sporadyczne reedycje i nagrania innych wytwórni. 

 

Magda

Drugi redaktor naczelny ;-)

magda@projektwinyl.pl

More in this category: « Gdzie kupować płyty winylowe

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Nasza galeria

e-Magazyn - Płyty winylowe | Muzyka | Kultura


Joomla Gallery makes it better. Balbooa.com